یکی از دغدغه های اکثر افراد در سراسر دنیا، حذف موهای زائد بدن است. لیزر موهای زائد کل بدن میتواد تاثیر بسیار زیادی در زیبایی و حتی سلامتی و بهداشت پوست صورت و بدن داشته باشد.

با پیشرفت علم و تکنولوژی دستگاه های لیزر امروزه به وسیله ای متداول برای کمک به حذف موهای زائد تبدیل شده اند.

این کار مدت هاست که در اکثر نقاط کره زمین مورد استفاده قرار میگیرد. اما ممکن است سوال کنید که این روش تا چه اندازه ایمن است و یا ممکن است چه عوارضی داشته باشد؟

بنابراین اگر به دنبال تحقیق برای دانستن تمام ابعاد لیزر موهای زائد کل بدن خود هستید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

لیزر موهای زائد کل بدنموی زائد به چه مویی گفته میشود؟

در بدن انسان میلیارد ها فولیکول مو در نقاط مختلف وجود دارد. اما تعداد این فولیکول بستگی به ژنتیک و همچنین مشکلات سلامتی افراد با هم متفاوت است.

بعضی افراد ذاتا پرمو هستند اما عده ای به دلیل مشکلات هورمونی و .. دچار پرمویی میشوند. در کل رشد مو در نقاط خاصی از بدن در طی سالیان و با مد روز ناخوشایند و نازیبا تلقی شد. البته این موضوع بستگی به انتخاب و سلیقه شخصی هر فردی دارد و نمیتوان معیاری برای آن تعیین کرد.

لیزر موهای زائد چگونه است؟

لیزر ها در واقع نور تکفامی هستند که روی طول موج های مشخصی تنظیم میشوند. در واقع لیزر موهای زائد کل بدن بر روی ملانین ریشه مو اثر میگذارد و منجر به نابودی ریشه مو میشود. به همین دلیل اگرموی شما تیره و ضخیم باشد نتیجه بهتری کسب میکنید.

لیزر موهای زائد کل بدنچرا از لیزر برای حذف موهای زائد کل بدن استفاده کنیم؟

روش های گوناگونی از جمله اصلاح با تیغ، وکس، اپیلاسیون و ..برای از بین بردن موهای زائد کل بدن وجود دارد. اکثر افراد بعد از تجربه روش های قبلی در نهایت به لیزر روی می آورند.

چون تمامی این روش ها حداکثر چند روز دوام خواهند داشت و فرد مجبور میشود بعد از آن دوباره این پروسه خسته کننده و درد آور را تکرار کند. علاوه بر این، اصلاح موهای زائد با تیغ و ژیلت باعث تیرگی و ایجاد جوش و قرمزی در نواحی حساس بدن میشود.

لیزر موهای زائد کل بدن بهترین و کم هزینه ترین گزینه برای رهایی دائمی از  شیو کردن و دردسرهای بعد از آن است.

لیزر موهای زائد کل بدنانواع لیزر های بدن و صورت

دستگاه های متفاوتی برای لیزر موهای زائد کل بدن وجود دارد، پزشک و متخصص مربوطه بعد از بررسی نیاز و رنگ مو و پوست شما، گزینه مناسب را پیشنهاد میدهد.

لیزر روبی

این لیزر از جمله قدیمی ترین لیزر هاست. تحقیقات بالینی تاثیر گذاری این لیزر را بر روی موهای نازک، تیره و روشن ثابت کرده است. اما توصیه ما این است که اگر رنگ پوست تیره تری دارید از این لیزر استفاده نکنید. لیزر روبی نسبت به سایر لیزر ها احساس درد کمتری دارد اما با این وجود شدت کمتری در حذف موهای زائد بدن دارد.

لیزر IPL

این لیزر میتواند بخش گسترده ای از پوست را تحت پوشش قرار دهد. این لیزر معمولا برای تیپ های پوستی یک و دو تاثبر دارد و همچنین نسبت به سایر لیزر ها ارزان تر و کم دردتر میباشد.

هرچند این لیزر امروزه کمتر مورد استفاده میگیرد و تاثیرات کمتری نسبت به مدل های جدیدتر میگذارد.

لیزر دایود

این لیزر از جمله جدیدترین لیزرهای مورد استفاده برای لیزر موهای زائد است. همچنین محبوبیت بالایی نیز دارد. لیزر دایود عمق نفوذ بالایی دارد و به همین دلیل تاثیرات بیشتری را به جا میگذارد. تحقیقات نشان میدهد که لیزر دایود فقط روی ملانین مو اثر میگذارد و به همین دلیل هیچ خطر و آسیبی برای پوست شما ندارد. به دلیل عمق نفوذ بالا در این لیزر ممکن است احساس سوزش بیشتری نسبت به بقیه لیزرها در آن احساس شود.

سیستم لیزر دایود: مناسب برای پوست های معمولی رو به تیره جذب این طول موج در ملانین تاحدی کمتر از لیزرهای الکساندریت و بیشتر از Nd-YAG و IPL ها می باشد.

لیزر موهای زائد کل بدنلیزر ND YAG

یکی دیگر از لیزر های محبوب و جدید در بازار لیزر اندیاگ است. این لیزر نیز عمق نفوذ مطلوب و زیادی دارد و برای موهای تیره و پوست های برنزه طراحی شده است. به دلیل عمق نفوذ بالا خطر آسیب دیدگی و زخم در این لیزر وجود دارد. علاوه بر آن تاثیرات این لیزر بر روی موهای روشن و رنگ پوست های سفید ثابت نشده است.

لیزر‌هایND-YAG برای پوست های تیره و برنز شده، ایمن‌تر و موثرتر است.

لیزر الکساندرایت (الکس)

این لیزر بهترین و کم عارضه ترین تاثیر را دارد. لیزر الکساندرایت مناسب رنگ پوست های نژاد ایرانی و بسیار پرطرفدار است.

لیزر الکس بر روی موهای کرکی و بور تاثیر زیادی ندارد و هر چه موها ضخیم تر و تیره تر باشند جواب دهی بالا تر میرود. بهترین گزینه لیزر الکساندرایت افراد با پوست روشن و موی تیره هستند. اغلب پزشکان لیزر الکساندرایت را قدرتمندترین و پرتاثبرترین لیزر میدانند.

لیزر الکساندرایت: مناسب برای پوست‌های روشن و معمولی

لیزر موهای زائد کل بدننکات مهمی که قبل و بعد از انجام لیزر باید انجام دهید:

بهتر است که هر فردی قبل از انجام لیزر موهای زائد کل بدن حتما به نکات و موارد گفته شده در زیر توجه کند:

  • استفاده از لیزر در دوران بارداری و شیردهی ممنوع است و تنها در صورت تائید پزشک قابل انجام است.
  • در صورتی که فرد اختلالات خاص عصبی دارد بهتر است زیر نظر پزشک متخصص لیزر را انجام دهد.
  • انجام لیزر بدن برای بیمارانی که داروهایی از قبیل کورتن، راکوتان و ماینوکسیدیل استفاده میکنند ممنوع است.
  • اگر زخم باز و یا مشکلات خاص پوستی از قبیل آکنه و اگزما دارید با تائید پزشک لیزر بدن را انجام دهید.
  • حداقل یک هفته قبل از انجام لیزر از آفتاب گرفتن و برنزه کردن خودداری کنید.

بعد از اینکه جلسه لیزر به اتمام رسید نیاز است تا به یک سری توصیه کلیدی عمل کنید تا آسیبی به پوست شما وارد نشود:

  • حداقل تا سه روز بعد از لیزر از قرار گرفتن در زیر نور شدید آفتاب خودداری کنید.
  • حداقل تا 24 ساعت بعد از لیزر از دوش گرفتن و تماس با آب خودداری کنید.
  • حتما بعد از انجام لیزر از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید.

لیزر موهای زائد کل بدنچرا نیاز است که حتما برای لیزر به مراکز معتبر مراجعه کنیم؟

درمان لیزر تقریبا جزو روش های کم عارضه است. اما گاهی اوقات میتواند آسیب های جبران ناپذیری داشته باشد.

سوختگی ، تاول، تشدید بیماری های پوستی، زیاد شدن مو ها در نواحی خاص و حتی زگیل های تناسلی، اچ پی وی و اچ آی وی از جمله عارضه هاییست که ممکن است با انجام لیزر موهای زائد کل بدن در مراکز غیر معتبر و بدون پزشک متخصص به بدن وارد شود. به همین دلیل لازم و ضروری است که قبل از آن نزد پزشک و یا مشاور کارشناس بررسی شوید و بر اساس نیاز پوست و موی خود لیزر کنید. لیزر باید حتما در یک محیط کاملا استریل و بهداشتی و با دستگاه هایی که تائیدیه  FDA  را دارند انجام بگیرد.

تعداد جلسات لیزر و همچنین فاصله بین آن ها چقدر باید باشد؟

اغلب تعداد جلسات بین 6 تا 8 جلسه است و برای نواحی مانند بیکینی که موهای زخیم تری دارند ممکن است تا 12 جلسه نیز به طول بیانجامد. همچنین بهتر است بین هر جلسه 40 تا 45 روز فاصله باشد تا بهترین نتیجه حاصل شود. در حین درمان برای اصلاح ناحیه مورد نظر تنها از ژیلت استفاده کنید و از کندن ریشه مو خودداری کنید.

فاصله ای که بین جلسات لیزر موهای زائد کل بدن وجود دارد به دلیل چرخه رشد مو است.

چرا باید بین جلسات لیزر فاصله انداخت؟

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا باید بین جلسات لیزر موهای زائد کل بدن صبر کرد.

برای اینکه رشد موهای زائد کاملاً متوقف شود و لیزر نتیجه مطلوبی داشته باشد باید چندین جلسه با فواصل زمانی مناسب لیزر برای شما انجام شود. فاصله بین جلسات لیزر در نتیجه نهایی اهمیت بسیار زیادی دارد و باید طبق چرخه رشد مو پیش برود. این کار باعث میشود موهایی که هنوز به محله رشد نرسیده اند نیز تحت تاثیر قرار بگیرند.

منبع:https://clinicmahan.com/

لیزر موهای زائد کل بدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.